kvfcigkp2003@gmail.com 0551-2261695, 2260075 +91-
केंद्रीय विद्यालय, केवी -२ एफसीआई, गोरखपुर
Kendriya Vidyalaya, KV - 2 FCI, Gorakhpur
(An Autonomous body under MHRD) Government Of India
CBSE Affiliation No.-2100092, CBSE School Code -54083
Committees

KENDRIYA VIDYALAYA NO-2 FCI GORAKHPUR

(VARIOUS COMMITTEES FOR ACADEMIC SESSION 2017-18)

1.  EXAMINATION COMMITTEE

     1. Mr A.K.Pandit (I/C)

     2. Mr. Mrityunjaya Kumar

     3. Mr. S.Singh

    4. Mr. R.D.Prasad

    5. Mr. Ram Kesh

    6. Mr. Ram Bharat

    7. Mr. Ram Nath Prasad (S.S)

2. TIME TABLE / ARRANGEMENT COMMITTEE

    1. Dr. Abhyas Yadav (I/C)

    2. Mrs. Neetu Shukla

    3. Mr. R.K. Verma

    4. Mr. B.Prasad

    5. Mr. Bipin Singh

3. ADMISSION COMMITTEE

    1. Mr. S.C.Mishra (I/C)

    2. TGT/PRT

    3. Mr. Vikram Singh (S.S)

 4. C.C.A. COMMITTEE

      1. Mr. A K Rai                       

      2. Mrs. Arunima Verma

      3. Mr. Manish Chaudhary

      4. Mr. J.Ram

      5. Mrs. Meena Kumari

      6. Mr. R. N. Mishra

      7. Mr.  R.N.Gupta

5. ECO CLUB /NATURE CLUB/STUDENT COUNCIL/AEP

      1. Mr. Pulak Srivastava (I/C)

      2. Mrs. M.R.Biswas

     3. Mr. M.Ram

     4. Mr. R.D.Prasad

     5. Mr. A. K. Singh

     6. Mrs. Meena Kumari

     

6. VIDYALAYA WEB SITE UPDATE COMMITTEE

     1. Mr. Reetesh Kumar (I/C)

     2. Mr. Ashwani Rai

     3. Manish Chaudhary

7. EXCURSION COMMITTEE AND ADVENTURE COMMITTEE

     1. Mr. S.Singh(I/C)

     2. Mr. R.N.Gupta

     3. Mr. Ratan Lal(PET)

8. PURCHASE COMMIITTEE

      All member of V E C and all stock in charges (I/C)

     1. Mr. A.K.Pandit (I/C)

     2. Mr. Pulak Srivastava

     3. Mr. S.C.Mishra

     4. Mr. A K Rai

     5. Mr. R.C.Mishra

     6. Mr. Surya Lal

     7.Ratan Lal

     8. Mr. Reetesh Kumar

     9. Mr. N.Prasad

   10. Mr. Rupesh Singh

   11. Mrs. M.R..Biswas

   12. Mr. P.K.Shukla

   13. Mr. Anoop Tiwari

   14. Mr. R.C.Pandey

9. P/A SYSTEM

    1. Mr. Surya Lal (I/C)

    2. Mr. Ram Nath (S.S)

    3. Mr. S.P.Yadav(S.S)

    4. Mr. J.B.Yadav

10. SANITATION COMMITTEE

 FEMALE

    1. Mrs. M.R.Biswas (I/C)

    2. Mrs. Meena Kumari

    3. Mrs. Ankita Maharaj     

MALE

   1. Mr. Shamindra Singh (I/C)

   2. Mr. A. K. Singh

   3. Mr. B.Prasad

  4. Mr. S.P.Yadav (S.S)

  5. Mr. J.B.Yadav(S.S)

11. DESCIPLINE COMMITTEE

  1. Mr. Ratan Lal (I/C)

  2. Mr. Reetesh Kumar

  3. Mr. N.Prasad

  4. Mr. R.C.Mishra

  5. Mr. P.N.Dubey

  6. Mr. R.N.Gupta

  7. Mrs. M.R.Biswas (I/C)

  8. Mr. A.Rao

12. FURNITURE COMMITTEE

    1. Mr. N.Prasad (I/C)

    

13. BEAUTIFICATION COMMITTEE

    1. Mr. Surya Lal (I/C)

    2. Mr. C. S. Biswas

    3. Mr. Rupesh Singh

    4. Mrs. Ankita Maharaj 

House Detail

SHIVAJI HOUSE-(BLUE-COLOUR)

 

SR.

NAME OF HOUSE MASTERS

DESIGNATION

1-

MR. MRITYUNJAYA KUMAR

PGT COMM

2. MR. R. N. GUPTA TGT

3-

MR. A. K. PANDIT

PGT

4-

MR. REETESH KUMAR

PGT

5-

MR.B. PRASAD

TGT 

6-

MRS. M. R.  BISWAS

TGT 

8-

KUNAL PANDEY(XII B)

HOUSE CAPTAIN

9-

RIYA SINGH(XII A)

HOUSE CAPTAIN

TAGORE HOUSE-(GREEN COLOUR)

 

SR.

NAME OF HOUSE MASTERS

DESIGNATION

1-

MR. PULAK SRIVASTAVA

PGT 

2-

MR. RAMKESH VERMA

TGT

3-

MRS. SUNITA KUMARI

PGT

4-

MR. D. PANDEY

TGT

5-

MRS. MEENA KUMARI

TGT

6-

MR. A.K. SINGH

TGT

7-

MD. SAQLAIN(XII B)

HOUSE CAPTAIN

8-

JIGYASA SRIVASTAVA(XIIA)

HOUSE CAPTAIN

 

ASHOK HOUSE-(YELLOW-COLOUR)

 

SR.

NAME OF HOUSE MASTERS

DESIGNATION

1-

MR. S.C.MISHRA

PGT

2-

MR. SANJAY VERMA

TGT

3-

MR. SHIV KUMAR

TGT

4-

MRS. ABHA JAISWAL

TGT

5-

MR. M. RAM

TGT 

6-

MR. RAM BHARAT

TGT

7-

ARJUN YADAV(XII B)

HOUSE CAPTAIN

8-

SHIVANI SRIVASTAVA(XII B)

HOUSE CAPTAIN

     

RAMAN  HOUSE-(RED  COLOUR)

 

SR.

NAME OF HOUSE MASTERS

DESIGNATION

1. MR. N. P. SAHANI PGT 

2-

MR. RUPESH KUMAR SINGH

LIB

3-

MRS. NEETU SHUKLA

PGT

4-

MR. SHAMINDRA SINGH

TGT

5-

MR. R.D. PRASAD

TGT

6-

MRS. ANKITA MAHARAJ

TGT

8-

YASHO VARDHAN PANDEY(XII B)

HOUSE CAPTAIN

9-

DEEPTI(XII C)

HOUSE CAPTAIN

 

SR.

NAME OF CCA CO-ORDINATORS

DESIGNATION

1-

Mr. ASHWANI KUMAR RAI

PGT (HINDI)

2-

MR. R. N. MISHRA

TGT

3-

MR. Manish Chaudhary

TGT

4-

MR.R.N. GUPTA

TGT

5-

MRS. ARUNIMA VERMA

TGT

 
1st preboard for class X and XII Examination will be conducted from 25.11.2017. For time table visit Vidyalaya notice board.